Czego nie wiesz o – praca w zespole weselnym

shoes-1526737_1280

Dzisiaj na blogu goszczę wyjątkową 23-letnią Dziewczynę, utalentowaną wokalistkę zespołu weselnego. Jak to się stało, że trafiła akurat tam i co ciekawego może powiedzieć o tym zawodzie?

Przekonajcie się sami:)

 

Kiedy zaczęła się Twoja przygoda ze śpiewaniem?

– Śpiewam od małego, a wszystko zaczęło się od szkoły muzycznej. Potem była schola parafialna i w końcu trafiłam do młodzieżowego zespołu wokalnego, który działał przy Domu Kultury. Tak naprawdę tam nauczyłam się śpiewu, miałam wspaniałą instruktorkę. Jeździliśmy po całej Polsce i za granicę na festiwale. Było ich mnóstwo, nie jestem w stanie teraz zliczyć. To był dla mnie wspaniały czas, oderwanie od rzeczywistości. Liczyło się tylko śpiewanie i występowanie na scenie.

A jak to się stało, że zaczęłaś śpiewać akurat na weselach?

– Dwa lata temu, trochę za namową najbliższych postanowiłam poszukać zespołu weselnego czy eventowego. Wystawiłam ogłoszenie na portalu i odpowiadałam na ogłoszenia zespołów. I tak odezwał się do mnie obecny szef zespołu, z którym współpracuję już drugi sezon.

Brzmi fajnie, ale jak to naprawdę wygląda? Jakie są zalety tej pracy?

– Zaletą na pewno jest dobre wynagrodzenie, nie oszukujmy się, że jest to ważne. Ogromną frajdę sprawia nam zadowolenie pary młodej oraz gości. Kiedy wszyscy się dobrze bawią, wiemy, że to nasza zasługa.

To teraz może trochę o minusach. Czy praca na weselach ma jakieś?

– Wad jest trochę więcej niż zalet. Jedna z nich to brak wolnych weekendów przez cały sezon, a więc od kwietnia do października. Kolejna to zmęczenie, śpiewanie przez całą noc jest naprawdę ogromnie męczące. Hałas i bolące ucho po każdej nocy to z pewnością jedna z bardziej uciążliwych wad.

Teraz pytanie o kwestie finansowe, na pewno wielu z nas to ciekawi. Jak szczęśliwy czuje się portfel osób wykonujących ten zawód?

– Każdy zespół ma swoje stawki. Ja jestem bardzo zadowolona ze swojego wynagrodzenia. Spokojnie mogę utrzymać się tylko z grania. Oczywiście, że większość ludzi robi to tylko dla kasy. Ale w tym wszystkim jest również pasja. Jeżeli nie lubiłabym śpiewać, to na pewno bym nie robiła tego przez całą noc.

A jak oceniasz pracę w zespole? Lubicie się czy tylko udajecie?:)

– Mój zespół liczy 5 osób włącznie ze mną. Bardzo się lubimy, żartujemy, śmiejemy, ale problemy bywają jak w każdym środowisku pracy. Zdarzają się jakieś niedopowiedzenia. Zwłaszcza pod koniec sezonu, kiedy następuje tzw. zmęczenie materiału 🙂 To wszystko zależy od ludzi. U nas raczej nie ma konfliktowych osób. Spędzamy ze sobą około 12 h co tydzień przez pół roku.

Kiedy zaczyna się sezon weselny? Kiedyś był to chyba maj, teraz granice trochę się poprzesuwały. Czy jesienne wesela różnią się czymś od tych letnich?

– Wesela zazwyczaj zaczynają się od kwietnia. Najbardziej gorący okres to czerwiec – sierpień, mamy wtedy wiele podwójnych wesel tzn. piątek i sobota lub sobota i niedziela. Najczęściej wesela organizowane są w soboty, zdarzają się też piątki lub inne świąteczne dni. Nie ma żadnej różnicy pomiędzy weselami latem a jesienią. Wszystko zależy od gości, młodych, zespołu, obsługi 🙂 Nie zdarzyło mi się grać wesela w środku tygodnia. Raczej takowych nie ma, chyba że jest to wyżej wspomniany dzień świąteczny.

Jak wyglądają kwestie organizacyjne? Czy sami organizujecie sobie nocleg i dojazd, czy może jest to dodatkowy koszt dla Pary Młodej?

– Jeżeli gramy w mieście powyżej 100 km od Warszawy, wtedy młodzi mają obowiązek zorganizować nam nocleg. Powrót, zwłaszcza dla kierowcy, po całej nocy grania nie jest najlepszym pomysłem. Wesela zazwyczaj gramy w okolicach Warszawy, możemy dojechać na własną rękę na salę lub z szefem, jak komu wygodniej. Przemieszczamy się autem, a śpimy w hotelach.

Teraz trochę o życiu osobistym:) Masz w ogóle na nie czas? Wydaje się ciężkie pogodzenie tak intensywnej pracy weekendowej z innymi przyjemnościami.

– Moje życie osobiste ma się dobrze  Przez pracę jednak nie mogę wyjechać na weekend ze znajomymi czy chłopakiem i na pewno to jest dużą wadą. Trzeba nauczyć się organizować sobie czas, tak żeby wszyscy byli zadowoleni:) Ale naprawdę da się wszystko pogodzić. Wakacje letnie odbijam sobie zimą 🙂

Jak jest z kwestią alkoholu? Czy zespół może pić na weselach? Niestety zdarzało mi się widzieć pijanych wokalistów, którzy pod koniec imprezy ratowali się DJ-em.

– To czy alkohol dla zespołu będzie na stole zależy od pary młodej. Wszystko jest dla ludzi i jeżeli ktoś nie potrafi wypić na tyle, żeby pracować, to niestety ma problem. U nas nigdy nie było sytuacji, żeby ktoś z członków zespołu „przegiął” z alkoholem.

Jakieś rady, jak wybrać zespół, żeby nie żałować?

– Na pewno w pierwszej kolejności trzeba posłuchać zespołu, obejrzeć filmy jak zespół prowadzi zabawy, jaki ma kontakt z gośćmi. Trzeba określić swoje preferencje co do gatunku muzyki. Najważniejsze jest, aby zespół bawił ludzi, był prowodyrem całej zabawy.

Czy wszystkie wesela są takie same, czy może któreś zapadają w pamięć?

– Są wesela, które szczególnie miło wspominam. A wszystko przez wspaniałych młodych oraz ich gości, którzy bawili się fenomenalnie. Kiedy od ludzi bije pozytywna energia to ona przechodzi na nas i nasza praca zamienia się wtedy w dobrą zabawę.

 

To by było na tyle, jeżeli chodzi o dzisiejszy wywiad. Jeszcze raz dziękuję Bohaterce za poświęcony mi czas.

 

Jak wy oceniacie pracę w zespole, myślicie, że dalibyście radę?:)

 

Grocrafty

 • http://thenaturalminimalism.blogspot.com The Natural Minimalism

  Fajnie jest dowiedzieć się jak wygląda praca innych osób. Zwłaszcza taka praca.

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Zgadzam się, mnie zawsze bardzo ciekawią takie rzeczy:)

 • http://czytaj-na-walizkach.pl/ Czytaj na walizkach

  Ciekawy wywiad, niedługo będę planować wszystkie sprawy z weselem i .ślubem wiec pewnie do niego wrócę:)

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Powodzenia, ja też zaczynam!;)

 • http://nieperfekcyjnyswiat.pl Gaga

  Interesujący wywiad, ale taki zawód nie dla mnie 😉

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Dla mnie też nie:) Pomijając brak wyjątkowych zdolności wokalnych, lubię ustabilizowany tryb pracy.

 • Dominik

  super wywiad. 😀 Zdecydowanie bliżej mi do dj’a niż do zespołu weselnego, ale niemniej przyjemnie się czytało 😀

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Dzięki:)