Gry wideo – tylko dla dzieci?

controller-852271_1280

Wśród wielu osób (ok, wśród wielu kobiet) panuje przekonanie, że w gry wideo grają tylko dzieci i prawdziwy dorosły mężczyzna nie hańbi się takim zajęciem. Z opinią tą spotkałam się wiele razy w życiu, chociaż sama nigdy jej nie podzielałam. Osoby tak twierdzące zazwyczaj nie zdają sobie sprawy ze złożoności, skomplikowania i poziomu rozbudowania gier. Zajęcie to kojarzy im się wyłącznie ze stratą czasu.

Moja młodość beztrosko minęła w przekonaniu, że gry są mało popularnym zajęciem, dopiero studia zdecydowanie zmieniły mój światopogląd. Nie zdawałam sobie sprawy, jak ogromny wpływ na społeczeństwo mają gry wideo i jak bardzo są popularne. Jakoś tak wyszło, że od paru lat zarówno moje życie osobiste, jak i zawodowe, ściśle związane jest z gamingiem. Na pewno jestem w stanie obalić parę stereotypów. Co mówią statystyki?

 • Średni wiek gracza to ok. 35 lat;
 • 48% graczy to kobiety (źródło).

Wyraźnie widać, że branża ta jest bardzo popularna również (a właściwie głównie) wśród dorosłych. Podkreślam, że większość hitowych tytułów są to gry od lat 18, co samo w sobie powinno sugerować, że branża ta zdominowała nie tylko przedszkolaków. Na daną chwilę praktycznie nie znam osób, które w coś nie grają.

Moim zdaniem granie (oczywiście umiarkowane) niesamowicie rozwija. Nie mogę wyjść z podziwu obserwując spostrzegawczość i umiejętność planowania strategii zawodowych graczy. Tego nie można nauczyć się z książek i filmów. Sama mam nadzieje, że kiedyś będę chociaż w połowie tak dobra i chociaż raz nie zginę grając na poziomie „trochę trudniejszy niż najłatwiejszy”.

Pomimo tego, że jako sposób na zarobek uważam branżę gamingową za jedną z najcięższych i najmniej marżowych (oczywiście w przypadku sklepów, nie wydawców), ogólnie jest dla mnie coraz bardziej fascynująca. Dużą przyjemność sprawia mi znajomość pewnych faktów, pojęć i tytułów.

Polecam wszystkim negującym gaming spróbowanie na własnej skórze, jak interesujący może okazać się świat, którym sam sterujesz.

Grocrafty

 • http://herbanna.blogspot.com/ Paulina Anna

  Zgadzam się całkowicie 🙂 Zamiast siedzieć przed telewizorem fajnie jest popykać sobie w jakąś gierkę

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Dokładnie!:)

 • http://theoddshoes.com/ Ewa Sobania

  Jest dużo gier, których nie dałabym dzieciom 🙂 Mam wrażenie, że coraz mniej kobiet ma takie podejście o którym mówisz i całe szczęście 🙂

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Tutaj akurat był przykład z mojej rodziny;)

 • http://czytaj-na-walizkach.pl/ Czytaj na walizkach

  Mój mężczyzna uwielbia gry, ale jakoś nie mogę się od niego zarazić:)

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Może po prostu nie znalazłaś „swojej gry”. Ale faktem jest, że facet cieszy się niepohamowanie, gdy dziewczyna zaczyna interesować się jego pasją;)

 • http://www.fanaberiepatrycji.pl/ Patrycja Janicka

  Ja jak znajdę grę, która przypadnie mi do gustu to mogę gamingować na okrągło 😀

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Jakieś polecane tytuły?;)