Mieszkaniowo #2 – podłogi

podlog

Ach, jak długo zbierałam się do drugiego wpisu z tego cyklu. Jak tylko zaczynam myśleć o rzeczach, które po wielodniowych naradach zostały do mieszkania wybrane, robi mi się słabo. Minęły 4 miesiące od kiedy codziennie jeździmy, wybieramy, szukamy, kupujemy. Codziennie. Każda wolna chwila, aż do totalnego zmęczenia mózgowego.

Na drugi rzut idą podłogi . Jak już wspominałam, wypada rozejrzeć się za nimi już na początku.

Co możemy dać na podłogę?

 • Płytki (gres, terakota);
 • Drewno (deska lita lub warstwowa, lakierowana lub olejowana);
 • Panele;
 • Wykładzinę.

Podejrzewam, że są też inne opcje, ich jednak nie rozważaliśmy. Najgorszy jest fakt, że każda osoba, z którą rozmawialiśmy, mówiła co innego. Niektórzy radzili drewno w całym domu (nawet w łazience), inni po całości płytki.

Jak te opcje różnią się cenowo?

 • Zdecydowanie najdrożej wychodzi drewno. Zazwyczaj jest to 180-250zł z metra plus położenie, natomiast drewno łazienkowe (tekowe, na początku byliśmy na nie zdecydowani) nawet do 400zł z metra;
 • Średnia cena płytek to 100zł (widzieliśmy i za 70 i za 200zł);
 • Cena dobrej wykładziny około 100zł z metra;
 • Panele zaczynają się od 20zł z metra, najdroższe widzieliśmy za ok. 80.

Do tego dochodzi również koszt położenia podłogi i materiały, przy drewnie nawet 60zł z metra, płytki, panele i wykładzina połowę taniej. Ponadto na drewno czeka się najdłużej – do 8 tygodni.

Jak podjęliśmy ostateczną decyzję? W kuchni i łazienkach daliśmy płytki. Gres położony został także przy wejściu.

Czym cechują się poszczególne rodzaje podłóg?

 • Płytki

Zdecydowanie najtrwalsze. Warto spojrzeć na klasę ścieralności. Są płytki (zazwyczaj gres szkliwiony), które nie nadają się do korytarza, gdyż bardzo szybko ulegną zniszczeniu i piasek bardzo im szkodzi. Generalnie jednak płytki są twarde, stosunkowo tanie i wodoodporne. Łatwo się je myje. Polecane szczególnie do kuchni i łazienek. Do wyboru jest pełno kolorów i wzorów. Ich wadą, szczególnie dla bosostopych, jest to, że są bardzo zimne. Da się to jednak zniwelować poprzez ogrzewanie podłogowe. Jeżeli kupujemy mieszkanie/dom na etapie jego budowy, czasami możemy wybrać rurowy system ogrzewania podłogi, co jest znacznie tańsze niż ogrzewanie elektryczne. To drugie natomiast możemy dołożyć bezpośrednio przed położeniem płytek.

Niezbyt przyjemnie się też na nie upada (zakładając, że to w ogóle może być przyjemne). Nie polecam do pokojów dziecięcych i sypialni, ale gusta są różne:)

 • Drewno

Podłogi drewniane są najdroższe, ale też mocne i trwałe. Podobno są ekologiczne, nie zawierają tylu szkodliwych substancji co panele i wykładziny ze sztucznego tworzywa. Polecane dla alergików. Ponadto bardzo przyjemnie się po nich chodzi. Są ciepłe i ciche. Również do wyboru jest wiele kolorów. Na swoją podłogę nie mogę się napatrzeć, szczerze ją ubóstwiam (wybraliśmy dąb bielony, lekko wpada w kolor łososiowy, jest warstwowa i olejowana). Przyznaję, że po jej położeniu spędziłam z nią trochę czasu, przytulając się.

Gdy ulegną zniszczeniu, można je wycyklinować i wyglądają jak nowe (cyklinowanie zazwyczaj jest potrzebne po 15 latach, cyklinuje się około 1-2mm drewna z góry). O podłogi drewniane trzeba bardziej dbać, myć specjalnym płynem, uważać z rysowaniem. Drewno pracuje, więc rozszerza się i kurczy pod wpływem temperatury i wilgotności (oczywiście minimalnie).

Czym różnią się olejowane od lakierowanych?

Olejowane

Podłogi drewniane olejowane na wierzchu posiadają jedynie zabezpieczający naturalny olejowosk (matowy, półmatowy lub błyszczący). Co kilka lat trzeba je ręcznie olejować specjalnym preparatem. Ich utrzymanie jest odrobinę trudniejsze, natomiast trwałość o wiele większa niż podłóg lakierowanych. Jeżeli prawidłowo o nią dbamy, to może w ogóle nie wymagać cyklinowania. A jak nie dbamy, to cóż, zawsze można wycyklinować:) Wszelkie substancje wodne z podłogi wyparowują, a plamy i przebarwienia z czasem dopasowują się do reszty podłogi. Należy natomiast uważać, żeby nie wylać na nie oleju. Podłoga ma specyficzną strukturę drewna i jest miła w dotyku.

Lakierowane

Podłogi lakierowane, jak sama nazwa wskazuje, pokryte są lakierem. Zabezpiecza on przed substancjami z zewnątrz, jednak łatwiej go porysować. Po kilkunastu latach lakier zdziera się i podłoga wymaga cyklinowania i ponownego lakierowania lub zaolejowania.

Ponadto wyróżniamy deskę litą i warstwową.

Deska lita

Deska lita jest to po prostu gruby kawałek drewna. Zwykle droższy niż deska warstwowa. Zaletą jest zazwyczaj większa trwałość (więcej razy można cyklinować), natomiast wadą duża praca deski. W zależności od temperatury między deskami mogą tworzyć się otwory. Warto pamiętać (a firmy rzadko o tym wspominają), że nawet deskę litą można cyklinować zazwyczaj tylko 6mm od góry, potem deska może ulec zniszczeniu. Tak, czy inaczej, daje to 6 cyklinowań co 15 lat, czyli mamy podłogę na 90 lat. 🙂

Deska warstwowa

Zawiera 2 lub 3 warstwy drewna. Najważniejsza warstwą jest warstwa wierzchnia. Im grubsza, tym lepsza. Firmy oferują zazwyczaj od 3 do 6 milimetrów, natomiast najtańsze w marketach mają po 1 mm, dlatego nie nadają się w ogóle do cyklinowania.

Pod nią znajduje się warstwa drewniana ułożona poprzecznie, dzięki temu deska mniej pracuje i nie wygina się.

Warstwy zrobione są z różnych rodzajów drewna, najmniej trwałym jest sosna. Jako warstwa spodnia lepiej sprawuje się dąb lub sklejka.

Przy wyborze podłogi ważna jest także ilość sęków. Na próbnikach, które wystawione są w sklepie, rzadko kiedy one występują. Po zakupie jednak możemy dostać podłogę z dużymi, czarnymi sękami, przez co deska zmienia kolor. Niektóre firmy oferują za dopłatą (10-20 zł z metra) deski przebrane, czyli z mniejsza ilością sęków. Takie właśnie wybraliśmy, a i tak małe sęczki się zdarzają. Za dużo wyższa dopłatą można dostać deski bez żadnych sęków.

Pamiętajmy, że drewno to nie panel i poszczególne deski mogą różnić się kolorem i wzorem.

O podłogach drewnianych można się uczyć i uczyć. Ciągle dochodzą nowe informacje:)

 • Panele

Tanie i całkiem przyzwoicie wyglądające, jest mnóstwo ładnych wzorów i kolorów do wyboru. Występują w różnych grubościach i różnych klasach ścieralności. Najlepsza jest A5 i A6. Są także wersje wodoodporne. Panele są bardzo proste do położenia. Ich wadą jest głośność i szybkie niszczenie się (7-10 lat przy odpowiednim dbaniu). Łatwo się wybrzuszają i rysują, są zimne w dotyku. Dobrze jest wybrać wzór, na którym nie będzie widać zniszczeń. Podobno zawierają szkodliwe substancje, ale tego nie brałam pod uwagę.

Modne stają się również panele winylowe, które są całkowicie wodoodporne i polecane do łazienek. Są trochę droższe, ale bardziej trwałe.

 • Wykładzina

Wykładzina może być zarówno gładka, drewnopodobna, jak i przypominająca dywan. Tę pierwszą łatwo się czyści i jest bardzo tania. Ta druga jest droższa, wygląda bardzo ładnie, ociepla pomieszczenie, jednak zbiera kurz i nie jest polecana dla alergików. Teoretycznie są włókna, które mniej zbierają kurz i nie pogarszają alergii, ja jednak bałam się ryzykować.

Jak widać, najwięcej czasu poświęciłam podłogom drewnianym, gdyż akurat ich wybór sprawił nam największą trudność.

Jeżeli ktoś doczytał do końca, to dziękuję za poświęcenie i mam nadzieję, że komuś się przydałam;)

Podkreślam, że nie jestem specjalistą i bazuję tylko na swoim doświadczeniu. 🙂

Take care!:)

Grocrafty

 • http://www.henri-and-her-hair.blogspot.com/ Henrietta

  Mnie się wpis bardzo przydał, tak jak poprzedni z resztą! 🙂 Czekam na kolejny.

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Cieszę się! 🙂

 • Agata Raźniewska

  Bardzo przydatny post, idealnie się złożyło, bo planuję zrobić remont w pokoju, więc już będę wiedzieć więcej!

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Cieszę się:)

 • http://quanna.pl Quanna.pl

  Z takimi informacjami to nic, tylko zaczynać remont! 🙂

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Żeby to tylko było takie proste, prawda?:)

 • Adzik tworzy

  Jeśli chodzi o urządzanie mieszkania, to swoje doświadczenie wyniosłam… z gry The Sims. 😉
  A tak na poważnie, to post jest świetnie przygotowany, ciekawy i mam nadzieję, że będę miała kiedyś możliwość wykorzystać te informacje przy ogarnianiu własnych 4 ścian. 🙂

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Dziękuję:) Chciałabym, żeby mieszkanie urządzało się tak, jak w Simsach:)