„Nie dyskutuj!”, czyli dlaczego trzeba się słuchać mamy

Rozkaz „nie dyskutuj” wielu z was pewnie słyszało w dzieciństwie. Wtedy oznaczał mniej więcej to samo, co „dzieci i ryby głosu nie mają”. O dziwo, nie przypominam sobie, żeby do mnie ktoś tak kiedyś powiedział. Po prostu wiedziałam, kiedy należy przestać mówić. Niestety ta umiejętność opuściła mnie po dzieciństwie. Nie chodzi mi bynajmniej o nieodzywanie się w nieodpowiednich momentach. Nie. Chodzi mi o niewdawanie się w dyskusje.

Wpis powstał po tym, jak zmarnowałam kolejną godzinę mojego życia na odpisywanie hejterom. Był piękny poranek, a ja, niczego nieświadoma, postanowiłam skomentować jakiś wpis na grupie na Facebooku. Zapomniałam, że ważniejsze jest wstanie z łóżka, zjedzenie pysznego śniadania czy coś. Nie, musiałam złapać za ten głupi telefon i włączyć WiFi.

Mój komentarz był rzeczowy, miły i nikogo nie obrażający. Ale przedstawiał pewien pogląd życiowy. Nie spodobało się to komuś i tak zaczęła się dyskusja. Wiecie, jak to wygląda. Ktoś pisze bzdury i teoretycznie powinniście to olać, ale spokojnie tłumaczycie mu, że nie o to chodzi, że każdy ma prawo napisać, co myśli (w granicach kultury oczywiście). No i ciągnie się to w nieskończoność, nie widzicie sensu, ale przecież głupio tak nagle olać, bo zaraz będzie wrzawa, że „o, skończyły się głupiej niuni argumenty”. Wspominałam już trochę o tym we wpisie 10 rzeczy w 10 lat – czego się dowiedziałamNiestety teraz dochodzę do wniosku, że chyba przestanę w ogóle pisać jakiekolwiek komentarze, bo czasami bezowocna dyskusja rodzi się naturalnie.

Gdzie te czasy, gdzie ludzie o różnych poglądach mogli się normalnie spotkać i o tym porozmawiać? W gronie przyjaciół nadal jest fajnie. Akceptujemy to, że ktoś się z nami nie zgadza i tyle. Nie jesteśmy pępkiem świata i nie ma tylko jednej prawdy na wszystkich. Internet jednak rządzi się zupełnie innymi prawami. Wszechobecny brak szacunku po prostu mnie powala.

Aha. Wspomnę jeszcze tym, którzy nie wiedzą, że FB wcale nie należy do wolnych mediów. W ogóle nie ma chyba czegoś takiego jak wolne media. Wcale też nie jest tak, że usuwane strony są niezgodne ze standardami społeczności, a te, co zostają, takie standardy spełniają. Bo jak wytłumaczyć fakt, że strona „Fuck Islam” została uznana za naruszającą standardy, a „Fuck Jesus Christ and Fuck Christianity” przeszła kontrolę pozytywnie i nie zauważono w niej nic złego? Pamiętajcie, że FB zawsze może usunąć profil, który im się nie podoba i na dobrą sprawę nie musi tego uzasadniać logicznie.

Szanujmy się i siebie nawzajem:)

Grocrafty

 • http://www.blogierka.pl/ Blogierka

  Matko, ile razy ja musiałam się tłumaczyć bo grupa debili stwierdziła że mój komentarz im nie pasuje..W internetach teraz bardzo ciężko merytorycznie się dyskutuje.

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty.pl

   Niestety. Może czas przestać się tłumaczyć:) Mam taki zamiar, zobaczymy jak wyjdzie:)

   • http://www.blogierka.pl/ Blogierka

    Tak- nie tłumaczyć i olać 🙂

 • Kasia

  Takie czasy, ale szkoda, że ludzie podchodzą do siebie w ten sposób. Ten zalewający nas hejt szybciej niż myślimy wejdzie w nasze realne życie. A w Internecie nikt nie jest anonimowy, dziwię się, że jeszcze ktoś w to wierzy 🙂

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty.pl

   Dokładnie. Ja byłam małym hejterem jak byłam gówniarą, ale nie obrażałam nikogo wulgaryzmami:)

 • http://www.myhomerules.pl My Home Rules

  Jak włączam się w dyskusje w internecie to często potem tego żałuję, bo wymiana poglądów zwykle idzie w stronę, w którą nie powinna.

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty.pl

   Dokładnie. A w życiu i tak jest za dużo stresu:)

 • http://pandaoverseas.com/ ANIA || TORONTO

  Kurcze, teraz nie pamietam nazwy, ale o tych profilach na facebooku slyszalam u takiego gostka z broda na yotube 😀 Mowil wlasnie jak facebook selekcjonojue co cenzurowac. To samo jest obecnie z Clinton/Trump w amerykanskich mediach… wszyscy uwiesili sie na Trumpie, a nic zlego nie mowia o przebieglej Clinton.. Przeczom faktom i wymyslaja bzdury.. Ah ta stronniczosc 🙂

  Pozdrawiam, Ania.
  http://pandaoverseas.com/

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty.pl

   Szkoda, że tak mało osób zdaje sobie z tego sprawę:)

   • http://pandaoverseas.com/ ANIA || TORONTO

    znalazlam! 🙂 https://youtu.be/rnQ_89vmyLM

    zreszta nic nowego z tym, ze caly swiat boi sie muzulmanow.. u mnie w Toronto to juz sie nie mowi Merry Christmas, tylko Happy Holidays, bo przeciez nie kazdy obchodzi Christmas.. Ale juz Happy Diwali czy Happy Ramadan to pisza. 🙂

    • http://grocrafty.pl/ Grocrafty.pl

     O, dzięki za link!

     • http://pandaoverseas.com/ ANIA || TORONTO

      Nie ma za co, pan ma bardzo interesujacy kanal, czasami warto posluchac:))

 • http://www.mojasztukoteka.pl/ Monika Dudzik

  Wolne media w dzisieszych czasach to tylko iluzja…A wdawać się w dyskusje nie zawsze warto -z tzw. hejterami na pewno nie, bo to są ludzie z klapkami na oczach, odporni na wszelakie logiczne argumenty…

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty.pl

   Ja generalnie dochodzę do wniosku, że dyskusje w internecie tylko zżerają czas:)

 • http://famename.pl/ famename.pl

  To jest niestety problem nie tego, żeby nie dyskutować… Tylko problem tego, że ludzie obecnie (a może zawsze) nie potrafią dyskutować. Bluzg jest prostszy.

  Głowa do góry i dużo słońca. Można się nie zgadzać, ale szanować zawsze trzeba! 🙂

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty.pl

   Powiem Ci, że obecnie staram się nie dyskutować w internecie w ogóle, bo bardzo często do niczego to nie prowadzi. Po prostu każdy stara się przekonać kogoś do swojego zdania, co w kilku komentarzach na fejsie jest praktycznie niewykonalne. A cenny czas leci:)

   • http://famename.pl/ famename.pl

    Dokładnie! Wiesz ja zawsze uważałam, że komunikacja tekstowa (zwłaszcza tak uboga jak komentarze) nie zastąpi wymiany zdań face to face. Nie ma emocji i drugiego człowieka. Może więc i prościej wyrazić swoje zdanie, wylać wiadro pomyj, ale odbiór jest zawsze uboższy. 🙂

 • http://slimsizeme.pl Anna Choińska

  Mam podobne wrażenia, że gdzieś ta umiejętność dyskusji się zaciera. Mało tego odmienne zdania są często hejtowane i trollowane. To w sumie przykre, że ktoś może uważać, że jako ludzie mamy mieć takie same poglądy. Jaka nuda…

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty.pl

   Niestety Internet wyzwala w ludziach najgorsze rzeczy;)