Podrażnione oczy – jak im pomóc?

www

Jak radzić sobie z podrażnionymi oczami? Co sprawdziło się u mnie?

Na wstępie pragnę podkreślić, że nie jestem okulistą. Moja wiedza o oku opiera się na rozróżnianiu brwi od rzęs (czego brakowało okuliście, u którego byłam wczoraj:)). Często zdarza mi się pieczenie i swędzenie oczu, zaczerwienienie i ogólny dyskomfort. Radzę sobie z tym na różne sposoby.

Od 12 lat noszę soczewki kontaktowe miesięczne. Ściągam je zaraz po przyjściu do domu i od czasu do czasu robię sobie kilkudniowe przerwy w ich noszeniu. Gdy zdarza mi się mocniejsze podrażnienie, odpuszczam sobie zarówno soczewki, jak i makijaż oka i straszę świat swym wyglądem.

Co z domowych sposobów okazało się hitem w przypadku dbania o oczy? Kminek. Brzmi niecodziennie, nawet lekarz popatrzył się na mnie, jakbym wyznała mu, że stosuję krew borsuka.

wwwww

Łyżkę ziaren kminku zalewam do połowy kubka wrzątkiem i zostawiam, aż wystygnie. Maczam płatek kosmetyczny i nakładam na oko (oczywiście po wyjęciu soczewek). Zazwyczaj najpierw na jedno, potem na drugie, żeby móc normalnie w tym czasie robić coś innego i nie zabić się o meble. Taki okład trzymam na oku ok. 10 minut. Potem chwila przerwy, zamoczenie wacika w naparze i przykładam znowu. Czasami po kilka razy dziennie. Poprawa wizualna jest natychmiastowa, po dwóch-trzech dniach zazwyczaj jest znacznie lepiej (napar wymieniam codziennie lub co dwa dni).

A co można kupić w aptece?

 • Sól fizjologiczną

Często przemywam nią oczy rano i wieczorem, czasami w środku dnia. Wypłukuje zanieczyszczenia, trochę nawilża, można stosować ją na soczewki.

 • Starazolin HydroBalance

Znakomite, działające, tanie krople nawilżające. Można stosować na soczewki.

 • Krople ze świetlikiem

Leczą podrażnienia. Nie można stosować ich bezpośrednio na soczewki.

 • Starazolin klasyczny

To już mocniejsza broń. Pomagają w zapaleniach spojówek, alergiach i przemęczonych oczach. Nie można stosować ich dłużej niż 5 dni i bezpośrednio na soczewki.

Należy oczywiście odpowiednio dbać o higienę przy użytkowaniu soczewek. Oczyszczać je po każdym zdjęciu i przed każdym założeniem. Warto też od czasu do czasu zrobić sobie dłuższą przerwę w noszeniu soczewek. Obecnie jestem własnie na takiej przymusowej przerwie.

Podsumowując: dbajmy o oczy:)

 

Grocrafty

 • uffa

  Moje oczy często są podrażnione, bo dużo czasu spędzam przed komputerem i do tego w klimatyzowanym pomieszczeniu. Dokucza mi wtedy uczucie suchości i zmęczenia. Ale na szczęście mam świetne krople starazolin hyrobalance, które nawilżają oczy i łagodzą szybko podrażnienia

  • Grocrafty

   A to nie cytat z reklamy?;) Przymknę oko, bo akurat o tych kroplach piszę w poście:P

 • tamara_lempicka

  Jako nosicielka soczewek z 16-letnim stażem gratuluję doskonałej pielęgnacji oczu!
  Nigdy nie miałam problemów z oczami, żadnego dyskomfortu, zupełnie nic, aż do przenoszonego zapalenia spojówki w prawym oku. Leczyłam je kilka miesięcy. Chodziłam przez rok w okularach i przez rok czułam się jak kret – pewnie wieszo czym mówię, bo wspominasz o „zabiciu się o meble”. 😉
  Od tamtego czasu problemy w tym okiem wracają. Zdecydowanie najlepiej służa mi soczewki jednodniowe – gorąco polecam iWear Harmony z Vision Express. Rok temu były to jedyne soczewki silikono-hydrożelowe na rynku i chyba nadal tak jest. Nosi się je cudownie! Zero dyskomfortu! Tylko ta cena…
  Na co dzień noszę Night&Days z Air Optix – jedna półka niżej od ww. Też mogę polecić. Zdejmuję je na noc co kilka dni. Od czasu do czasu robię sobie dzień w okularach (czego szczerze nienawidzę). Ale gdzie mi do Ciebie!
  Dziękuję za polecenie kminku. Na pewno wypróbuję ten i pozostałe sposoby.

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

   Dziękuję:) Aczkolwiek wpis ten powstał właśnie dlatego, że mam problemy z oczami teraz, więc moja pielęgnacja zdecydowanie nie jest doskonała. Jeżeli chodzi o soczewki jednodniowe, to niestety zdecydowanie wolę miesięczne, są dla mnie dużo wygodniejsze:)

   • tamara_lempicka

    A tego to akurat nie rozumiem, jak soczewki miesięczne mogą być wygodniejsze od jednodniowych. Przesz to się ściaga nawet już w łóżku będąc! No ale pewnie to kwestia przyzwyczajenia.
    Kminek (z jego braku stosowałam właściwie kumin) rzeczywiście działa! Świetnie odświeża oczy.
    Życzę jak najmniej problemów z oczami!

    • http://grocrafty.pl/ Grocrafty

     Soczewki miesięczne są przystosowane do noszenia przez miesiąc, więc są dużo bardziej nawilżone i zbudowane z bardziej wytrzymałych materiałów:) Soczewki jednodniowe są przystosowane podobno do 8 godzin noszenia:)

     • tamara_lempicka

      O tych 8 godzinach nie usłyszałam od żadnego okulisty, ale mogę Cię zapewnić, że nic takiego nie zauważyłam przez cały rok ich noszenia. Przynajmniej ten konkretny rodzaj (silikono-hydrożelowe) sprawdzał się doskonale podczas noszenia od rana do nocy. Na pewno nie są gorszej jakości – wręcz przeciwnie! Polecam Ci spróbować iWear Harmony z VE, a przynajmniej zbadaj temat. Pozdrawiam.

 • halika

  Ja nie wyobrażam sobie, żeby wytrwać w pracy bez starazolinu. Nawilżam oczy i przez to mogę wysiedzieć przed komputerem bez uczucia suchości i zmęczenia w oczach

 • surra

  halika, zgadzam się w 100%! Te krople mają tak silne właściwości nawilżające, że łagodzą bardzo szybko różne podrażnienia oczu. Ja cierpię na zespół suchego oka, więc dobre nawilżenie to dla moich oczu podstawa i dlatego regularnie używam tych kropli

 • Katarzyna Kiszyńska

  Zgadza się, bez starazolinu byłoby ciężko 😉

  • http://grocrafty.pl/ Grocrafty.pl

   Cały czas szukam lepszych;)